Всесвітній день боротьби з раком молочної залози
15 жовтня -Всесвітній день боротьби з раком молочної залози. А 20 жовтня - Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на рак молочної залози. Традиційно весь місяць жовтень присвячується заходам, що спрямовані на підвищення обізнаності пацієнток та лікарів стосовно цього захворювання.
Рак молочної залози займає перше місце серед онкологічних хвороб жінок в Україні та світі. Щорічно в Україні цю хворобу виявляють приблизно у 15 тисяч українок, з року в рік цифри ростуть. Причому у 23% хворобу діагностують на пізніх стадіях.
Важливо: рак виліковний за умови його виявлення на І стадії - у 95% жінок, на ІІ стадії - у 80%, на ІІІ стадії - у 50%.
Не бійтеся звертатися до лікаря, краще попередити захворювання, чим звернутися запізно.
До первинної профілактики відносять зменшення факторів ризику розвитку раку молочної залози:
- підтримка гінекологічного здоров`я
- відмова від паління та вживання алкоголю
- регулярні фізичні тренування
- здорове харчування
- регулярне самообстеження (з 20 років щомісяця, в перший тиждень після місячних жінка має самостійно оглядати груди).
Самообстеження є важливим кроком на шляху зниження захворюваності молочних залоз.
До вторинної профілактики відносять заходи спрямовані на виявлення раку молочної залози на початкових стадіях. Рекомендовано проходити клінічне обстеження молочних залоз 1 раз на рік у гінеколога чи сімейного лікаря.
«Золотим стандартом» скринінгу захворювань молочної залози після 35 років є мамографія. Усім жінкам у віці 50-69 років рекомендовано робити мамографію 1 раз кожні 2 роки, якщо немає факторів ризику, і 1 раз в рік, якщо такі фактори є. Любі жінки дбайте про своє здоров`я! Прийдіть до свого лікаря на огляд та отримайте рекомендації щодо необхідності проведення додаткових обстежень.
Лікар акушер-гінеколог: Ніколаєва І. В.